Први уређивачки маратон WikiGap одржан је у Београду 7. марта, у организацији Шведске амбасаде и Викимедије Србије, у Српско-корејском информатичко приступном центру у оквиру Министарства државне управе и локалне управе. Преко 40 знаменитих жена добило је своје место на Википедији, а уредници су током догађаја имали подршку амбасадора Шведске, господина Јана Лундина, као и министра државне управе и локалне самоуправе, господина Бранка Ружића.

 

WikiGap је пројекат покренут са циљем повећања видљивости знаменитих жена на интернету, а пре свега на Википедији као највећој, слободној онлајн енциклопедији. У питању је глобална кампања иницирана од стране Министарства спољних послова Шведске и Викимедије Шведске. У недељи од 5. до 9. марта у преко 50 земаља света одржавају се уређивачки маратони и сличне акције повећања родне равноправности.

 

Србија је била једна од првих земаља у којој је одржан један овакав догађај са темом Жене – лидерке из сенке, у организацији Шведске амбасаде и Викимедије Србије. Дан уочи Међународног дана жена, уредници и уреднице Википедије окупили су се у Српско-корејском информатичко приступном центру како би писали чланке о женама које су имале утицај кроз историју на нашим просторима или и даље остварују важне резултате у оквиру својих делатности. То су жене из разних области: политике, економије, медицине, уметности…

 

Догађај су отворили Ивана Маџаревић, у име Викимедије Србије, амбасадор Шведске Јан Лундин и министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић. Менаџерка пројеката и заједнице Викимедије Србије захвалила је свима на доласку и подсетила на значај ове иницијативе и генерално присутности жена на Википедији, како у погледу чланака, тако и у погледу уредница.

 

Господин Лундин пожелео је добродошлицу учесницима и осврнуо се на међународну иницијативу коју је покренула Шведска. Истакао је важност жена у друштву и да оваквим догађајима покушавамо да променимо актуелну статистику да је четири пута више садржаја на Википедији о женама него о мушкарцима, као и то да 9 од 10 уредника чине мушкарци.

 

Министар Ружић нагласио је да Србија ради на већем ангажовању жена у државној управи, али и другим сферама. Објаснио је да је Српско-корејски центар покренут управо са намером да се ради на едукацији и организовању оваквих обука и додао да је Википедија прво место на коме тражимо информације, те да је управо због тога на њој треба представити рад припадница нежнијег пола.

 

Након отварања уследила је обука и радионица уређивања Википедије, којој су присуствали студенти и студенткиње са катедре за шведски језик Филолошког факултета у Београду, као и библиотекарке из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић”. Неки учесници допринели су маратону онлајн, из других градова Србије. Током овог дана написано је и допуњено 43 чланка на Википедији на српском језику.

 

Успех маратона учесници и гости су прославили у просторијама Српско-корејског информатичко приступног центра на коктелу који су отворили шеф заменика мисије Јоаким Верн и Ивана Маџаревић. Нагласили су значај овог догађаја и представили остварене резултате.  

 

Славица Марковић-Сандић, координаторка за јавну дипломатију и комуникације амбасаде Шведске

„Дана 7. марта 2018. године одржали смо  #WikiGap у Београду. Како се ради о глобалној акцији о равноправности полова на интернету, коју је покренуло Министарство спољних послова Шведске, изузетно ми је драго што је Београд био први град од 50 широм света, где је одржан уређивачки маратон на тему „Жене – лидерке из сенке”. Уз велику захвалност Викимедији Србији која је координисала радом уредника и уредница, објављено је 43 нова чланка на Википедији, и надам се да смо тиме успели да допринесемо да се јаз између полова на интернету смањи”, изјавила је Славица Марковић-Сандић, координаторка за јавну дипломатију и комуникације амбасаде Шведске

 

Дара Гравара-Стојановић, координаторка Српско-корејског информатичко приступног центра

Координаторка Српско-корејског информатичко приступног центра, Дара Гравара-Стојановић о уређивачком маратону рекла је:Јако сам поносна што је српско корејски Информатичко приступни центар у оквиру Министрства државне управе и локалне самоуправе био део овакве глобалне иницијативе која нам је показала да је кроз овакве акције могуће повећати број чланака о женама на Википедији. Овакав вид акција доприноси бољој заступљености жена у свету информационих технологија и доприноси промовисању жена, њихових достигнућа у области нових технологија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије


Напомена о ауторским правима: WIKI GAP BELGRAD 038.jpgWIKI GAP BELGRAD 027.jpgWIKI GAP BELGRAD 005.jpgWIKI GAP BELGRAD 024.jpgWIKI GAP BELGRAD 030.jpgWIKI GAP BELGRAD 008.jpg, Jan Lundin 003.jpg, аутора Дарка Гајића, под cc by-sa-4.0 са Викимедијине мултимедијалне Оставе.

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *