Проглашени победници ЦЕЕ Пролећа 2019

Такмичење на Википедији у писању чланака о земљама Средње и Источне Европе ове године донело нам је 475 чланака о разноразним темама. Током два и по месеца, колико је такмичање трајало, унето је скоро 9 милиона бајтова на Википедију на српском језику. Прво место освојио је корисник Stefantene, друго место заузео је Konkvistador, док ће трећу награду добити Vilena66.

ЦЕЕ Пролеће је међународно такмичење у писању и допуњавању чланака како о земљама Средње и Источне Европе, тако и о свим темама из ових земаља – музици, књижевности, спорту, кухињи и сл. На Википедији на српском се одржава четврти пут заредом. У свакој од заједница постоје правила такмичења у оквиру којих је дефинисан систем оцењивања, право учешћа, а неки су чак одредили и минималан број бајтова које сваки чланак мора имати.

ЦЕЕ Пролеће 2019 је на Википедији на српском реализовано од 21. марта до 31. маја. Током овог периода учесници су написали 429 чланака, а допунили 46. У оквиру овогодишњег такмичења, учесници су унели 8.781.383 бајта. Иако је број чланака мањи у односу на прошлу годину (740 у 2018, 475 у 2019), разлика у бајтовима није велика (11 милиона у 2018, скоро 9 милиона у 2019) што указује на чињеницу да су такмичари посветили више времена садржајнијим и обимнијим чланцима. 

Корисник Stefantene је са унетих скоро 2.038.239 бајтова однео победу и тако освојио ваучер од 20.000 РСД за куповину технике. На другом месту се нашао корисник Konkvistador због чега је награђен ваучером од 10.000 РСД за куповину технике, док је трећенаграђена Vilena66 освојила ваучер од 5.000 РСД за куповину технике. Осим прве три награде, Викимедија Србије додељује две посебне награде у виду ваучера од 2.000 РСД за куповину књига Марини Симић за најбољи чланак и корисници Shiny за чланак са највише референци. 

У писању и допуњавању чланака могли су да учествују сви регистровани корисници Википедије. За такмичење су се пријављивали на страни на Википедији, док су чланке уносили у евиденцију. Након истека такмичења, чланови жирија су додељивали оцене од 0 до 5, које су се множиле са бројем унетих бајтова. Жири су чинили искусни уредници Википедије: Mickey Mystique, Lackope и Lotom. 

Можемо се похвалити и успехом на међународном такмичењу. Међу првих 20 најдужих чланака на међународном такмичењу, нашло се седам чланака са такмичења ЦЕЕ Пролеће 2019 на Википедији на српском. Такмичење је резултирало са 11884 чланака (11403 нова и 481 допуњен). 

Stefantene, прво место на такмичењу ЦЕЕ Пролеће 2019

Што се такмичења тиче могу да кажем да сам задовољан организацијом и правилима. Посебно ми се допало што тема, осим регионалног ограничења, није била ограничена на одређену област, тако да су такмичари могли да пишу о ономе што их посебно занима а мене конкретно историјски чланци. Времена за писање је било сасвим довољно, сматрам да не треба да се крати јер би утицало на број чланака. Мислим да је одзив такмичара био мали, и да је можда ово такмичење мање успешније у односу на ранија такмичења (2018, 2017). Желим да се захвалим жирију и честитам осталим такмичарима на учешћу.
Корисник Konkvistador

Konkvistador, друго место на такмичењу ЦЕЕ Пролеће 2019


Такмичење ЦЕЕ Пролеће привукло ме је, како ове, тако и претходних година, због широког опсега тема о којима се може писати. У поређењу са другим такмичењима на Википедији на којима сам узео учешћа, ово пружа највише могућности избора теме чланака. Као студент историје, обрађивао сам теме искључиво из те тематике, приметивши да о појединим периодима српске историје чланци или не постоје или су се састојали од неколико реченица. Ове године сам се одлучио да допуним оне чланке из шаблона: Историја Србије, који су се састојали од неколико реченица. У те чланке спада, између осталих, и чланак „Историја Србије у Османском царству“, који је био садржајнији на појединим Википедијама на страним језицима, него на српској. Такође сам се трудио да напишем нове или допуним постојеће чланке о мање познатим припадницима династије Немањића, као и догађајима из српске средњовековне историје, којима и поред свог значаја није поклањана нарочита пажња до сада. Стога сматрам да ови чланци, иако невелики по обиму, имају већу вредност од оних које сам преводио са страних Википедија, јер садрже информације које су биле недоступне на другим местима. Такође ми је драго што сам се после дужег времена овим такмичењем вратио уређивању Википедије које сам, због приватних обавеза, прекинуо на неколико месеци. Драго ми је што су се и остали такмичари претходних месеци бавили уређењем историјских догађаја, који нису у оквирима мојих интересовања, те је највише квалитетних чланака везано управо за моју науку.
Корисница Vilena66

Vilena66, треће место на такмичењу ЦЕЕ Пролеће 2019

Испрва нисам имала намеру да учествујем на такмичењу али сам почела да пишем  чланке о Пироту и онда сам схватила да они могу да буду део ЦЕЕ Пролећа 2019. Иако сам се касно укључила у такмичење, нисам се демотивисала и писала сам чланке свакодневно. Најзанимљивије ми је било да пишем о Јеврејима у европским државама и о њиховој историји и најпоноснија сам на те чланке. Ово такмичење сматрам за једно од најнеизвеснијих у којима са учествовала због великог броја такмичара и чланака који су написани. Драго ми је што се такмичење одржава сваке године и што расте број чланака јер је ово одличан начин да се мотивишу чланови заједнице. Сматрам да је подједнако важно писати чланке и у току и ван такмичења о овим темама  и позивам уреднике да што више допринесу Википедији.

Захваљујемо се и осталим учесницима који су допринели повећању броја нових чланака и допунили постојеће на Википедији на српском језику, а надамо се да ћемо заједно наставити рад на побољшању квалитета највеће јужнословенске енциклопедије.


Ауторка: Ивана Маџаревић, Викимедија Србије

Напомена о ауторским правимаCEE Spring Logo CEE-t2.svg, аутора Aktron, под cc by-3.0, Edit-a-thon Sport, Belgrade 04.jpg, ауторке Иване Маџаревић, под cc by-sa-4.0 са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *