Први регионални Женски Вики Камп одржан је у Приштини од 24. до 26. априла, а присуствовале су учеснице из регија Србије, Косова и Албаније.

Ženski Viki Kamp
Женски Вики-камп

На идеју за Камп заједно су дошле Грета, чланица Open Labs колектива у Тирани која ради на образовним пројектима у вези са Википедијом и пројектима који за циљ имају мотивисање жена да се укључе у уређивање Википедије на албанском језику и Сања, чланица Викимедије Србије и покретачица ФемВики иницијативе. Оне су ступиле у контакт са Блертом која у Приштини води групу Girls Coding Kosova, те су заједничким ангажманом успеле да остваре циљ и организују Женски Вики Камп.

Главни мотив за Камп је био да се обезбеди простор и време у реалном свету где би жене из ових крајева могле да се окупе, размене искуства и науче нешто више када је реч о Википедијанској заједници, као и да – уређују Википедију!
Кампу је присуствовало по осам жена са Косова, из Србије и из Албаније, а мотивације за пријаву су биле разне. Неке од њих су желеле да науче да уређују Википедију, неке су желеле да унапреде своје знање, али свака од њих имала је и мотив сусрета са осталим женама са ових простора.

Уређивање Википедије

Током та три дана написале смо/дорадиле око 20 чланака; радиле смо и у групама, и индивидуално. Неке од жена из Србије писале су чланке о познатим Албанкама, па је тако на Википедији на српском језику настао чланак о Хелени Кадаре. Писале смо о женама које су се бавиле/се баве књижевношћу, уметношћу и/или активизмом (Дарија Жилић, Одри Лорд, bell hooks), али и о неким ширим појмовима, попут Жена у науци, или Феминизму трећег таласа. На Википедији на албанском језику рађено је на чланцима о Мајци Терези, Принцези Софији и многим другим женама важним за албанску културу и историју.

Чланак о Дарији Жилић

Поред самог уређивања Википедије, имале смо и доста offline активности. Организовале смо дискусије током којих смо се бавиле узроцима малог процента жена које уређују Википедију, као и разговоре током којих смо заједно тражиле најбоље начине за побољшање ових статистика. Заједнички закључци су били да жене обично немају довољно времена да се посвете и овој врсти активности услед често тесног и захтевног распореда, затим да је Википедија и даље “табу” тема јер се претпоставља да је потребно знање програмирања и других техничких способности да би се уређивало. Закључак је такође био да велики број људи, не само жена, и даље није упознат са чињеницом да је Википедија енциклопедија која је отворена за свакога/сваку да је уређује!
Када је реч о начинима мотивисања и оснаживања жена да уређују, општи закључак је био да су догађаји попут самог Кампа који су тематски усмерени на жене, врло битна мотивација и подстрек за улазак у свет уређивања Википедије. “Самопоуздање ми знатно расте када сам окружена другим женама које уређују. Тада осећам да имам право на грешку или да нешто не знам, а да нећу бити осуђена нити омаловажена због тога, већ да ће ми бити пружена потребна подршка”, написала је једна од учесница на свом папирићу када смо записивале шта мислимо да је потребно како бисмо помогле и другим женама да се укључе.

Слични чланци

Отворена регистрација за конференцију Викилајв 2024
Четврта акција писања биографија на Википедији на српском језику
Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *