Резултати конкурса за реализацију и финансирање волонтерских пројеката Викимедије Србије за 2020. годину

Викимедија Србије је расписала конкурс за реализацију и финансирање волонтерских пројеката у домену образовања, сарадње са институцијама културе и волонтирања. Конкурс је трајао од 2. јула до 5. августа 2019. и био је отворен за све појединце, представнике организација, институција културе и образовања. На конкурс је пристигло 17, а одобрено је 7 пројеката који ће званично бити увршћени у годишњи план Викимедије Србије.

Комисија, коју су чинили Миљан Симоновић, Бојан Цветановић, Небојша Ратковић и Ивана Маџаревић, је спровела два круга селекције. Након тога Управни одбор донео је одлуку о прихватању пројеката и подносиоци пројеката обавештени су о коначним резултатима конкурса.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области образовања су:

  • Коришћење википодатака за проналажење информација, обележавање ентитета и унапређење садржаја на вебу (Рударско-геолошки факултет, Ранка Станковић) – У оквиру пројекта биће реализована предавања и радионице о различитим могућностима повезаних отворених података и њихове улоге у семантичком вебу, са акцентом на Википодатке. Планирана предавања и радионице ће бити отвореног типа и биће намењени студентима (првенствено) различитих профила. Циљ пројекта је да се развије интегрисано знање између будућих инжењера, филолога, информатичара, и других заинтересованих, како би се заједнички истражиле могућности примене повезаних отворених података. Током целе кампање ће се унапредити првенствено садржај Википодатака, али и садржај постојећих веб страница уметањем динамичких карата и повезивањем ентитета са Википодацима.
  • Школарци раде на занимљивом Вики чланку  (ОШ „Јован Стерија Поповић”, Сања Јечменица) има за циљ да се ученицима омогући да кроз учешће на пројекту стекну искуство у раду и примене знање које су научили на часу Информатике и рачунарства. Ученици ће научити правила писања чланака на Википедији и моћи ће практично да виде и сазнају шта значи ауторско право.

Пројекти који су прихваћени у оквиру области сарадње са институцијама културе су:

  • Вики-библиотекар (Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Александра Поповић) је пројекат чије су циљне групе радници у библиотечко- информационој делатности, истраживачи, студенти Катедре за библиотекарство и информатику и сви други заинтересовани корисници библиотека. Идеја је да се кроз пројектне активности ради на оспособљавању циљних група за рад на Википедији и Викимедијиној остави. У том смислу се пре свега библиотекари едукују за коришћење модерних платформи у свом раду. Велики акценат је стављен на дигитализацију и постављање библиотечког садржаја (публикације, фотографије, разгледнице и сл) на Викимедијину оставу, Викиизворник или Викикњиге са поштовањем свих ауторских права.
  • Књига за све, зашто да не? (Арапски културни центар, Ена Поповић) – Идеја је покренута од стране Арапског културног центра и подразумева дигитализацију књига на арапском језику, које постоје у библиотекама у Србији и постављање истих на Викимедијине пројекте. Књиге на арапском језику су прилично ретке, тако да је студентима тешко да набаве примерак одређене књиге за себе. Организациони тим ће дигитализовати и пописати најзначајнија дела арапске књижевности на арапском језику и њихове преводе на српски језик, чиме ће свима, а посебно студентима арапског језика и књижевности и дипломираним филолозима, омогућити бесплатан приступ тим књигама. Арапски културни центар отвара и сопствену библиотеку, тако да ће пројекат обухватити и књиге које се налазе у фундусу библиотеке. Овај пројекат подразумева сарадњу са институцијама попут Народне библиотеке Србије, Филолошког факултета, Библиотеке Града Београда, као и других, мањих и приватних библиотека. Фокус ће бити на књигама од великог значаја за књижевност, језик, културу, науку, уметност… 

Пројекти који су прихваћени у оквиру области подстицања волонтеризма су:

  • Пројекат Градови Војводине (Дарко Гајић) ће обухватити посете и обиласке градова на територији Аутономне Покрајине Војводине, повећање броја фотографија, допуна и израда нових страница на Википедији на српском језику и то о: грађевинама и трговима са архитектонским и споменичким наслеђем, манифестацијама од културног и туристичког значаја, спортским објектима, индустријским објектима, установама културе (музеји, библиотеке, културни центри…), установама образовања (школе и високошколске установе), верским објектима свих конфесија…
  • Пројекат Вики воли стрижибубе (Хабипрот, Бојана Надаждин) има за циљ обогаћивање Википедије чланцима, фотографијама и мапама распрострањења о стрижибубама у Србији. Такође, један од циљева је и подизање нивоа знања студената о стрижибубама и оспособљавање за рад на Википедији и Викимедијиној остави. Реализацијом ове идеје анимирају се студенте ради промоције слободног знања, тако што им се пре свега преносе знања и искуства стечена дугогодишњим радом на терену и показају колико је битна доступност информација у развоју научне заједнице.
  • Пројекат Википедија је женског рода (Теодора Лукић) има за циљ повећање знања о женама које су допринеле култури, науци и уметности у Србији и онима које то још увек чине, као и њихова афирмација и повећање свести о важности жена у друштву и интелектуалној заједници. Такође, циљ пројекта је и повећање свести о улози жене у друштву, заједници и религији, као и дестигматизација разних тема везаних за жене, женско тело и женску улогу уопште. Пројекат ће се бавити битним проблемом који се тиче шире масе. Активности које ће бити обухваћене пројектом су радионице о уређивању Википедије, затим само сређивање и додавање чланака о женама и женским темама у Србији, те постављање фотографија жена, њихових дела, достигнућа и доприноса на Викимедијиној остави, као и евентуална дигитализација књижевних дела у вези са темом пројекта. Активности су планиране у Суботици, Новом Саду, Београду, Новом Пазару, Пироту и Нишу. Цео пројекат је намењен како женама, тако и мушкарцима, ученицима и студентима и свим члановима заједнице. 

Захваљујемо се свим подносиоцима који су учествовали на конкурсу и честитамо онима којима су пројекти одобрени. Верујемо да ћемо имати успешну сарадњу. 


Напомена о ауторским правима: Wikimedia logo family complete-2013.svg, обрађено од стране PiRSquared17, Rillke, e.a. са Викимедијине мултимедијалне оставе.

Share Button

Слични чланци

Резултати конкурса за доделу микрогрантова 2024.
Придружите се јубиларном петом уређивачком маратону поводом Светског дана Рома
Одржан уређивачки маратон у оквиру Викигеп кампање

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *